Katarzyna Lubiniecka-Różyło

Dziennikarka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, aktywistka Strajku Kobiet we Wrocławiu. Ostatnia (nr28) na liście Lewicy w okręgu wrocławskim

Wrocławianka, dziennikarka, działaczka społeczna, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, aktywistka Strajku Kobiet we Wrocławiu.

W czasie studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, pisała do czasopisma ,,Region” wydawanego przez podziemne struktury dolnośląskiej ,,Solidarności”. Była korespondentką Serwisu Informacyjnego Solidarności. Przed wyborami w czerwcu 1989 roku uczestniczyła w kampanii wyborczej kandydatek i kandydatów Komitetu Obywatelskiego, zwłaszcza Barbary Labudy, która w wywiadzie na łamach Wyborczej Wrocław (08.09.2023) tak mówi o kandydatce: ,, Z Kasią Lubiniecką-Różyło, która przez wiele lat była dziennikarką „Wyborczej” i walczy o prawa kobiet, współpracowałam jeszcze w stanie wojennym. Była bardzo młoda, a pokazała ideowość, charakter i odporność. Jest prawa, dzielna i skromna.” Lubiniecka-Różyło na przedwyborczych wiecach kandydatek i kandydatów ,,S”  występowała jako ,,Wolna Tuba” – przygotowywała i przekazywała nieocenzurowane wiadomości na temat sytuacji w kraju (wspólnie z Lotharem Herbstem). Po zalegalizowaniu NZS otrzymała legitymację tej organizacji na Wydziale Filologicznym UWr z numerem ,,jeden”.

Przez 22 lata była dziennikarką wrocławskiej Gazety Wyborczej, kierowała działami kultury i kryminalnym, byłą reporterką sądową, pisała reportaże społeczne.

Po pracy w Gazecie, osiem lat pracowała w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim – zajmowała się promocją funduszy europejskich (m.in. należała do Grupy Sterującej ds. Informacji i Promocji Funduszy Europejskich przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju). Następnie była koordynatorką ds. równego traktowania przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego, m.in. dzięki jej staraniom marszałek dolnośląski jako pierwszy w kraju podpisał Kartę Różnorodności – dokument zapewniający wszystkim osobom zatrudnionym w urzędzie równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji). Po wyborach samorządowych w 2018 roku i zawiązaniu przez Bezpartyjnych Samorządowców koalicji z PiSem, marszałek zlikwidował jej stanowisko, co wywołało protest wrocławskich środowisk kobiecych.

Współorganizowała wszystkie protesty i manifestacji Strajku Kobiet we Wrocławiu. Jako jedna z pierwszych podpisała deklarację obywatelskiego nieposłuszeństwa Obywateli RP, z którymi także współpracowała. W imieniu kobiet przemawiała na większości prodemokratycznych demonstracji we Wrocławiu w ostatnich ośmiu latach (wolne sądy, wolne media). Uniewinniona przez sąd od zarzutu przewodzenia nielegalnej manifestacji Strajku Kobiet i bezprawnego używania szczekaczki (z przepisów o ochronie środowiska).

Obecnie m.in. prowadzi zajęcia z dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Ma męża Macieja, dwoje dorosłych dzieci (syna studenta) i psa jamnika szorstkowłosego. Mieszka na Grabiszynku.

Od lat walczy o przestrzeganie praw kobiet.

Współorganizowała trzy dolnośląskie Kongresy Kobiet i zeszłoroczny Ogólnopolski Kongres Kobiet, a także wszystkie manifestacje i protesty Strajku Kobiet we Wrocławiu. W imieniu kobiet zabierała głos na prodemokratycznych manifestacjach organizowanych przez opozycję, m.in. w obronie wolnych sądów, wolnych mediów itp.

Uważa, że szczęśliwa kobieta to szczęśliwa rodzina, kraj, Europa, świat. A demokracja bez kobiet, to pół demokracji.

Wierzy, że przyszłość należy do kobiet, bo kobiety są siłą napędową zmian na świecie.

Sprawy, o które będzie walczyć w Sejmie RP to m.in.:

– zapewnienie kobietom lepszej opieki zdrowotnej, w tym pełni praw reprodukcyjnych (legalna aborcja do 12 tygodnia), godne i bezbolesne porody, szybki, bezpłatny dostęp do ginekologa, nowoczesna antykoncepcja, w tym antykoncepcja awaryjna bez recepty, skuteczne leczenie endometriozy, upowszechnianie fizjoterapii uroginekologicznej, itd.

– wyższe zarobki dla kobiet; likwidacja ,,szklanych sufitów”; zrównanie płac kobiet i mężczyzn za tę samą pracę; więcej kobiet we władzach firm i spółek;

– pomoc kobietom w łączeniu ról matek i żon z pracą; promocja partnerskiego modelu rodziny;

– poprawa jakości nauczania w Polsce – przekształcenie polskich szkół w nowoczesne, bezpieczne i światopoglądowo obojętne placówki, bez przeładowanych programów; odejście od pruskiego modelu nauki; psycholog zamiast księdza, wzrost płac nauczycielek i nauczycieli, deczarnkizacja;

– wprowadzenie pełnego rozdziału państwa od kościoła – świeckie państwo, m.in. wypowiedzenie konkordatu, wyprowadzenie religii ze szkół, likwidacja Funduszu Kościelnego, kasy fiskalne dla księży, likwidacja klauzuli sumienia;

– lepsza integracja z Unią Europejską, uzyskanie i sprawne wydatkowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy;

– poszanowanie praw zwierząt (Lubiniecka-Różyło, jako dziennikarka ujawnił wieloletnie przetrzymywanie niedźwiedzia brunatnego Mago przez byłego dyrektora zoo Antoniego Gucwińskiego w nieludzkich warunkach, w betonowym bunkrze na zapleczu zoo, za co Gucwiński został prawomocnie uznany przez sąd winnym znęcania się nad zwierzętami); dbałość o lasy, które nie mogą być postrzegane jako źródło zysków, ale nasze wspólne dobro.

Apel o wsparcie:

Kandyduję do Sejmu.

Z ostatniego miejsca na liście wrocławskiej Lewicy (nr 28). Bo te wybory to nasza ostatnia szansa na demokratyczną Polskę.

Jeśli teraz wygrają PiS z Konfederacją, to na wiele lat będziemy mogły/mogli pożegnać się z wolnością, prawami kobiet i marzeniami o nowoczesnym, europejskim kraju.

Dlatego kandyduję. Ostatnie miejsce, po zwycięstwie w poprzednich wyborach świetnej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk jest wielkim wyzwaniem. Ale podjęłam się go, bo jak wiedzą Ci, którzy mnie znają lubię walczyć, zwłaszcza z tymi, którzy mówią mi, jak mam żyć.

Ale sama tej walki nie wygram.

Potrzebuję Waszego wsparcia. Prawica ma TVPiS, radia (w tym naszą niegdyś ulubioną Trójkę) i posadki w spółkach skarbu państwa, urzędach i instytucjach. Ma miliony, żeby nas zdominować w przestrzeni publicznej.

Trudno nam z nimi konkurować. Stąd moja prośba o pomoc i wsparcie finansowe.

Liczy się każda złotówka, którą wydam na ulotkę, baner, plakat czy reklamę płatną w social media – żeby wyjść z naszej bańki.

Wyobrażam sobie kraj za ich trzeciej kadencji. I oblewa mnie zimny pot. Zdeptane prawa kobiet, wyprowadzenie nas z Unii Europejskiej, moskiewskie sojusze.

Nie możemy do tego dopuścić!!

Z Waszym wsparciem nie zrealizuje się ten czarny scenariusz.

Moje konto wyborcze:

17 1020 1026 3174 2000 0000 1065

Odbiorca: Fundusz Wyborczy Nowa Lewica

Tytuł wpłaty: Darowizna Katarzyna Lubiniecka-Różyło

Będę też wdzięczna za możliwość zawieszenia mojego baneru na balkonie lub płocie, pomoc w wieszaniu plakatów, czy rozdawaniu ulotek.

Z góry dziękuję.

Wygramy!

https://www.facebook.com/kasia.lubiniecka.5/

https://www.facebook.com/LubinieckaRozylo/

https://www.instagram.com/katarzynalubiniecka/

Beata Molik

Nauczycielka, pracuje z młodzieżą od 2003 roku.
Kandyduje z 2. miejsca listy Lewicy w 10 okręgu dla Piotrkowa Trybunalskiego. Deklaruje, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.

Czytaj więcej »
Czytaj

Cezary Paweł Kasprzak

Związany z ruchem Obywateli RP. Kandyduje z 10. miejsca listy Lewicy w 19. okręgu dla Warszawy i zagranicy. Zapowiada, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.

Czytaj więcej »

Jolanta Urbańska

Nauczycielka akademicka, dr nauk humanistycznych, radna, wiceprzewodnicząca RM Częstochowy. Do Sejmu kandyduje z listy Lewicy z nr 11 w okręgu 23. w Częstochowie.

Czytaj więcej »

Małgorzata Musiałek

Poetka, aktywistka i działaczka społeczna zaangażowana w idee walki o prawa kobiet, mniejszości i wykluczonych. Kandyduje z 11. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu nr 2 dla Wałbrzycha.

Czytaj więcej »

Roman Mańka

Wykładowca akademicki, socjolog, filozof, dziennikarz, autor sześciu książek. Kandyduje z okręgu 37 z listy Nowej Lewicy, z miejsca #17.

Czytaj więcej »

Tadeusz Gadacz

Prof. Tadeusz Gadacz, wykładowca AGH i Collegium Civitas, filozof, socjolog, etyk. Kandyduje z 10. miejsca listy KO w okręgu 13. w Krakowie.

Czytaj więcej »