Dominika Kasprowicz

Aktywistka, feministka, dziennikarka, edukatorka i nauczycielka. Kandyduje z 16. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu 34., Elbląg.

Z wykształcenia jestem magistrą nauk politycznych ze specjalnością dziennikarstwo, mam też licencjat z filologii angielskiej. Przez 15 lat pracowałam w szkołach w Iławie i Lubawie jako nauczycielka języka angielskiego (stopień – nauczyciel dyplomowany), byłam też w tym czasie członkinią ZNP. Dziennikarskie szlify zdobywałam jako reporterka Meloradia oraz w telewizji internetowej Reset Obywatelski, gdzie miałam autorski program strajkowy „To jest wojna”.  

Od 2021 roku prowadzę wznowioną po kilku latach przerwy działalność gospodarczą – prywatną szkołę języka angielskiego. 

W 2016 roku zaangażowałam się w tworzenie oddolnego ruchu społecznego Strajk Kobiet jako lokalna koordynatorka i organizatorka protestów w Iławie. Byłam też członikinią iławskiego feministycznego stowarzyszenia Odważne. Od października 2020 wspierałam Ogólnopolski Strajk Kobiet jako członkini zespołu prasowego fundacji, a od grudnia 2020 do września 2022 pełniłam także funkcję członikini zarządu fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Byłam odpowiedzialna m.in. za międzynarodową komunikację i fanpejdże OSK na Instagramie oraz Facebooku. Wspieram i współpracuję z organizacjami pozarządowymi walczącymi o prawa kobiet i prawa osób LGBTQIA+ w regionie, ale też i w całej Polsce. Jako trenerka i edukatorka prowadzę m.in. warsztaty z komunikacji empatycznej w duchu Porozumienia bez przemocy oraz z wystąpień publicznych i w mediach. Organizowałam też warsztaty antydyskryminacyjne i z edukacji seksualnej dla młodzieży. 

Wierzę w oddolne sieci wsparcia i pomagam w aborcjach #jakJustyna. Moja decyzja o kandydowaniu do Sejmu z listy Lewicy jest naturalną konsekwencją drogi, jaką obrałam jako feministka i aktywistka w 2016 roku, wychodząc na pierwszy czarny protest. Nie spocznę, dopóki wszystkie osoby w Polsce w niechcianych ciążach nie będą miały swobodnego i lokalnego dostępu do legalnej, darmowej i bezpiecznej aborcji. Dopóki Polki nie będą się czuły bezpieczne w polskich szpitalach, zwłaszcza na oddziałach ginekologicznych i położniczych. Dopóki każda potrzebująca tego osoba nie będzie miała swobodnego dostępu do refundowanej antykoncepcji, w tym pigułki po, do darmowej opieki ginekologicznej możliwie najbliżej miejsca zamieszkania. Dopóki nie zostanie zmieniona definicja gwałtu oraz nie zostaną wprowadzone przepisy gwarantujące bezpieczeństwo osób zagrożonych przemocą. Dopóki nie naprawimy systematycznie niszczonej edukacji, a dzieci i młodzież nie będą się czuli w szkole bezpieczni i zaopiekowani, także emocjonalnie. Dopóki osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie nie będą miały zapewnionych godnych warunków do życia. Dopóki nie będzie pełni praw dla osób LGBTQIA+.

Żyję w zgodzie ze swoimi przekonaniami, nie znoszę hipokryzji. Jestem matką 3 nastolatków, psią i kocią matką adopcyjną, joginką, wegetarianką, minimalistką dążącą do redukcji odpadów. Co jest dla mnie ważne? WIERNOŚĆ WARTOŚCIOM, AUTENTYCZNOŚĆ, UCZCIWOŚĆ WOBEC SIEBIE I INNYCH, ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Beata Molik

Nauczycielka, pracuje z młodzieżą od 2003 roku.
Kandyduje z 2. miejsca listy Lewicy w 10 okręgu dla Piotrkowa Trybunalskiego. Deklaruje, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.

Czytaj więcej »
Czytaj

Cezary Paweł Kasprzak

Związany z ruchem Obywateli RP. Kandyduje z 10. miejsca listy Lewicy w 19. okręgu dla Warszawy i zagranicy. Zapowiada, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.

Czytaj więcej »

Jolanta Urbańska

Nauczycielka akademicka, dr nauk humanistycznych, radna, wiceprzewodnicząca RM Częstochowy. Do Sejmu kandyduje z listy Lewicy z nr 11 w okręgu 23. w Częstochowie.

Czytaj więcej »

Katarzyna Lubiniecka-Różyło

Dziennikarka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, aktywistka Strajku Kobiet we Wrocławiu.
Ostatnia (nr28) na liście Lewicy w okręgu wrocławskim

Czytaj więcej »

Małgorzata Musiałek

Poetka, aktywistka i działaczka społeczna zaangażowana w idee walki o prawa kobiet, mniejszości i wykluczonych. Kandyduje z 11. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu nr 2 dla Wałbrzycha.

Czytaj więcej »

Roman Mańka

Wykładowca akademicki, socjolog, filozof, dziennikarz, autor sześciu książek. Kandyduje z okręgu 37 z listy Nowej Lewicy, z miejsca #17.

Czytaj więcej »

Tadeusz Gadacz

Prof. Tadeusz Gadacz, wykładowca AGH i Collegium Civitas, filozof, socjolog, etyk. Kandyduje z 10. miejsca listy KO w okręgu 13. w Krakowie.

Czytaj więcej »